Apple naprawi błąd z datą "1 stycznia 1970" w nadchodzącej aktualizacji iOS

Apple naprawi błąd z datą „1 stycznia 1970” w nadchodzącej aktualizacji iOS

Published by in iPad, iPhone, iPod on Luty 15th, 2016

problem roku 1970 iPhone

Apple oficjalnie potwierdził błąd związany z datą „1970” wpływający negatywnie na działanie 64-bitowych urządzeń dotykowych w tym iPhone’a, iPada i iPoda. Dokument wsparcia nie określa sposobu na rozwiązanie problemu tylko informuje, że nadchodząca aktualizacja oprogramowania iOS rozwiąże ten problem.

O co tak naprawdę chodzi? Kilka dni temu odkryto, że ustawianie daty 1 stycznia 1970 w iPhonie, iPadzie czy iPodzie z 64-bitowym procesorem całkowicie blokuje urządzenia, które staje się nie zdolne do działania. 32-bitowe urządzenia iOS nie są podobno dotknięte tym problemem.

Ustawienie daty na dzień 1 stycznia 1970 roku wyzwala błąd, który uniemożliwia urządzeniu iOS prawidłowe uruchomienie się. Problemu tego nie rozwiązuje nawet przejście do trybu DFU ani przywracanie systemu, dlatego stanowczo odradzamy testowanie tego błędu na własnym urządzeniu. Użytkownicy donoszą, że czasem przywracanie może się powieść, jednak po odtworzeniu urządzenie nadal nie chce się włączyć.

Apple nie ujawnił przyczyny błędu, ale YouTuber i programista Tom Scott spekuluje, że ustawienie daty bliskiej 1 stycznia 1970 roku, czyli 0:00:00 w czasie Unixowym, może być  niedopełnieniem liczby całkowitej – w tym przypadku, przed dniem 1 stycznia 1970 r. Całość wyjaśnienia możecie sobie obejrzeć poniżej.

Niemiecka strona Apfelpage.de stwierdziła, że otwarcie iPhone’a i zresetowanie jego akumulatora może rozwiązać problem, ale ta metoda może spowodować uszkodzenie smartfona i utratę gwarancji. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z pomocą techniczną firmy Apple online lub przez telefon, jednak jak pisałem wcześniej Apple oficjalnie nie podaje sposobu jak w tym momencie poradzić sobie z problemem.

iOS jest systemem operacyjnym na Unixie, a czas Unixa zaczyna się o 00:00:00 w dniu 1 stycznia 1970 roku. Apple nie pozwala na ręczne ustawienie daty urządzenia iOS wcześniejszej niż właśnie ta data, najprawdopodobniej w celu uniknięcia błędu, ale zmiana daty na maj 1970 roku lub wcześniejszą wciąż powoduje problem w urządzeniach 64-bitowych.© 2018 AppleWorld