wtorek, 19 marca

W nowym badaniu porównującym dokładność siedmiu różnych trackerów stwierdzono, że Apple Watch ma najniższy margines błędu podczas pomiaru tętna, pokonując Basis Peak, Fitbit Surge, Microsoft Band, Mio Alpha 2, PulseOn i Samsunga Gear S2.

Badacze postanowili określić dokładność urządzeń noszonych na nadgarstku w celu pomiaru zarówno tętna, jak i zużycia energii, czyli spalanych przez aktywność fizyczną kalorii. Uczestniczyło w nim 60 wolontariuszy w tym 29 mężczyzn i 31 kobiet, z których każdy nosił kilka trackerów i wykonał różne aktywności takie jak jazda na rowerze, bieganie i chodzenie.

Dane zebrane przez urządzenia fitness porównano z metodą „złotego standardu”, która zawierała elektrokardiograf (ECG) do pomiaru tętna i kalorymetrii pośredniej (pomiar tlenu i dwutlenku węgla wydalanego podczas oddychania) w celu pomiaru spalonych kalorii. Ustalono, że poziom błędu wynoszący 5 procent mieści się w dopuszczalnych granicach.

We wszystkich trybach aktywności Apple Watch miał najniższy błąd pomiaru serca około 2 procentach (1,2% do 2,8%), podczas gdy Samsung Gear S2 miał najwyższy błąd 6,8 procent (4,6% do 9%). Apple Watch miał również znacznie dokładniejszy wynik przy mierzeniu tętna podczas testu chodzenia niż konkurujące ze sobą produkty.

W teście chodu trzy urządzenia osiągnęły średnią wartość błędu poniżej 5%: Apple Watch 2,5% (1,1% -3,9%); PulseOn 4,9% (1,4% -8,6%) i Microsoft Band 5,6% (4,9% -6,3%). Pozostałe cztery urządzenia miały średni błąd między 6,5 a 8,8%.

Gdy jednak doszło do pomiaru kalorii, żadne urządzenie, łącznie z Apple Watch, nie zdołało dokładnie określić ile kalorii zostało spalonych w wyniku aktywności. Mediana wskaźników błędów we wszystkich urządzeniach i zadaniach wahała się od 27,4 procent (Fitbit Surge) do 92,6 (PulseOn). Chociaż żadne urządzenie nie było dokładne, Apple Watch zrobił najlepszą ocenę wydatku na energię.

Podsumowując, badacze stwierdzili, że większość testowanych trackerów fitness potrafiła zmierzyć tętno z dopuszczalnym poziomem błędu w warunkach laboratoryjnych, ale szacunki kalorii są w większości niedokładne.

Z przeprowadzonych badań powstają trzy główne ustalenia. W zróżnicowanej grupie osób: (1) większość urządzeń monitorujących noszonych na nadgarstku daje pomiar tętna z dopuszczalnym błędem w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych podczas chodzenia, biegu i jazdy na rowerze; (2) żadne urządzenia do monitorowania noszone na nadgarstku nie określa spalanych kalorii w dopuszczalnym zakresie błędów w tych warunkach; (3) wśród testowanych urządzeń, Apple Watch miał najbardziej korzystny zakres błędu, podczas gdy Samsung Gear S2 miał najmniej korzystny zakres błędu.

Pełne badanie, przeprowadzone przez Uniwersytet Stanford i Szwedzką Szkołę Sportu i Zdrowia, dostępne jest w Journal of Personalized Medicine.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx