Jak utworzyć dysk instalacyjny USB z systemem OS X El Capitan

Jak utworzyć dysk instalacyjny USB z systemem OS X El Capitan

OS X El Capitan dysk instalacyjny

Wraz z premierą nowego systemu operacyjnego dla komputerów Mac OS X El Capitan, wielu użytkowników będzie chciało zrobić bootowalny dysk instalacyjny czy to do wykonania czystej instalacji OS X El Capitan czy też ułatwiającej zainstalowanie OS X 10.11 na innych komputerach Mac. Przejdziemy zatem przez proces stworzenia takiego dysku startowego flash z OS X El Capitan w ostatecznej wersji publicznej.

Do rozpoczęcia procesu tworzenia dysku rozruchowego OS X El Capitan będziecie potrzebować:

  • pendrive o pojemności 8GB lub więcej, który zostanie sformatowany i przekształci się w instalatora startowego OS X El Capitan
  • pełny instalator OS X El Capitan pobrany na komputer Mac oraz znajdujący się w folderze Programy, można go pobrać tutaj.

Prawdopodobnie macie już napęd flash USB zgodny formatem z Mac, jeśli nie trzeba go sformatować aby był z nim kompatybilny. Kiedy będziecie gotowi, podłączacie flash USB do komputera Mac z nagraną na nim aplikacją instalatora OS X El Capitan.

Następną rzeczą, jaką dobrze jest zrobić to zmiana nazwy dysku USB, który docelowo chcecie przekształcić w  rozruchowy dysk instalacyjny, w tym przypadku zewnętrznego napędu USB flash. Aby uniknąć nieporozumień, my nazwaliśmy dysk USB „ElCapInstaller” (bez podkreślników), choć nazwa oczywiście może być dowolna.

rename-target-drive-to-elcapinstaller

Następny krok to już stworzenie dysku instalatora OS X El Capitan z poziomu Terminala. Uruchomcie program Terminal, znajdujący się w katalogu Narzędzia/Terminal i wpiszcie dokładnie następujące polecenie (chyba, że zmieniliście nazwę woluminu docelowego z ElCapInstaller na coś innego) w jednej linii. Tekst będzie zawijany ponieważ jest długi, ale ważne jest, aby miał właściwą składnię:

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/ElCapInstaller –applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app –nointeraction

Wciśnijcie klawisz Enter i wprowadźcie hasło administratora jeśli prośna o takie się pojawi.

el-capitan-bootable-install-drive-command-terminal

W oknie Terminala powinniście zobaczyć poniższe informacje:

Erasing Disk: 0%… 10%… 20%… 30%…100%…
Copying installer files to disk…
Copy complete.
Making disk bootable…
Copying boot files…
Copy complete.
Done.”

Docelowy dysk flash USB najpierw zostanie wyczyszczony, a następnie skopiowane zostaną na niego pliki tak, że stanie się on startowym instalatorem OS X El Capitan. Proces może trochę potrwać, zatem czekajcie na pojawienie się komunikatu „Done” zanim przejdziecie dalej.

Kiedy zobaczycie komunikat „Done”, Wasz dysk instalacyjny OS X El Capitan został stworzony, jest on bootowalny i można z niego uruchomić komputer po poważniejszym błędzie lub użyć go do aktualizacji na innych komputerach Mac.

Aby uruchomić komputer z dysku instalacyjnego, przytrzymaj klawisz „alt ⌥” podczas uruchamiania systemu Mac, a następnie wybierz z menu dysk startowy. Oczywiście można również włożyć dysk instalacyjny dysk USB do dowolnego komputera Mac i uruchomić instalatora bezpośrednio z dysku.© 2018 AppleWorld