Nowy system plików firmy Apple w macOS High Sierra nie będzie działać z napędami Fusion

Nowy system plików firmy Apple w macOS High Sierra nie będzie działać z napędami Fusion

Published by in Mac on Wrzesień 18th, 2017

Kiedy macOS High Sierra zostanie udostępniony publicznie w przyszłym tygodniu, nowy system plików Apple (APFS) zostanie ograniczony do komputerów Mac z wbudowaną pamięcią flash co oznacza, że nie będzie on działał z komputerami iMac, które zawierają dyski Fusion Drives.

Urządzenia iMac z napędami Fusion zostały przekształcone w APFS podczas procesu testów beta w pierwszej wersji beta macOS High Sierra, ale wsparcie to zostało usunięte w kolejnych wersjach beta i nie zostało ponownie wdrożone.

Po wydaniu wersji beta Golden Master, firma Apple potwierdziła, że APFS nie będzie dostępny dla dysków Fusion i dostarczył instrukcję umożliwiające konwersję z APFS na standardowy format HFS +.

Publiczni testerzy beta posiadający iMaca z napędem Fusion Drive, który zostały przekształcony w APFS, będą musieli przestrzegać długiej listy instrukcji dotyczących konwersji na HFS +, w tym stworzenie kopii zapasowej w Time Machine, stworzenie bootowalnego instalatora i skorzystanie z narzędzia dyskowego w celu sformatowania dysku i instalacji macOS High Sierra.

5 września Apple opublikował na stronie wsparcia technicznego dokument potwierdzający zgodność z AFPS. Potwierdza to fakt, że użytkownicy instalujący macOS High Sierra na dyskach flash automatycznie zostaną skonwertowani na AFPS. Apple wyraźnie mówi „Napędy Fusion i HDD nie będą konwertowane”.

Apple twierdzi, że APFS nie będzie obsługiwany przez dyski Fusion Drives w początkowej wersji MacOS High Sierra co sugeruje, że wsparcie Fusion Drives może zostać dodane w późniejszym terminie po dopracowaniu błędów.

System plików Apple APFS jest bardziej nowoczesnym systemem plików niż HFS + i jest zoptymalizowany pod kątem dysków SSD. Jest bezpieczny, zapewnia ochronę przed awariami, bezpieczne zapisywanie dokumentów, uproszczone kopie zapasowe i silne szyfrowanie. Jest on również bardziej responsywny niż HFS + z funkcjami takimi jak natychmiastowe duplikowanie plików i katalogów, szybkie określanie wielkości katalogów czy wysokowydajne operacje metadanowe.

Apple planuje wypuścić macOS High Sierra w poniedziałek, 25 września.© 2018 AppleWorld