Apple prezentuje MacOS 'Sierra', następcę systemu operacyjnego dla komputerów Mac

Apple prezentuje MacOS ‘Sierra’, następcę systemu operacyjnego dla komputerów Mac

Published by in Mac on Czerwiec 13th, 2016

MacOS Sierra

Apple wykorzystał dzisiejszą konferencję otwierającą WWDC 2016 aby zaprezentować nowy system dla swoich komputerów MacOS Sierra, który będzie następcą systemu OS X 10.11 El Capitan obiecując wspólny schowek zakładek stron www pomiędzy urządzeniami, kopiowanie i wklejanie między urządzeniami, integrację Siri i więcej.

Informacja o zmianie nazewnictwa oznacza również, że Apple ma teraz spójną strukturę nazewnictwa we wszystkich swoich platformach programowych: iOS, MacOS, tvOS i watchOS.

264984-1280

Oprócz wprowadzenia Siri na komputery Mac, Apple skupił się na kilku nowych funkcjach ciągłości dostępnych od MacOS Sierra, a jedną z nich jest możliwość dostępu do plików na komputerze z folderu Dokumenty na dowolnym urządzeniu Mac, iOS, a nawet PC.

Sierra pozwoli użytkownikom na dostęp do tych plików na iPhone’ie i iPadzie za pośrednictwem aplikacji iCloud Drive przez icloud.com lub przy użyciu aplikacji iCloud dla Windows. Jeśli użytkownik zaloguje się do drugiego Maca, jego pliki będą automatycznie dostępne na komputerze w folderze Dokumenty, dokładnie tam, gdzie zostały one zapisane.

264981-1280

Kolejną cechą ciągłości, która pojawi się w MacOS jest “Uniwersalny Schowek”, który zwiększy możliwość tradycyjnej funkcji kopiowania i wklejania, umożliwiając użytkownikom automatyczne kopiowanie tekstu, zdjęć i innych informacji z iPhone’a lub iPada i wklejania ich na komputerze Mac.

Ponadto, nowa funkcja bezpieczeństwa w MacOS Sierra o nazwie “Auto Unlock” umożliwia użytkownikom Apple Watch uzyskanie dostępu do ich zablokowanego komputera Mac po prostu poprzez przebywanie w jego sąsiedztwie, przy czym stanie się on automatycznie zalogowany do komputera.

264969-1280

Apple rozszerzył również funkcje zakładek w Safari dla wszystkich aplikacji, które obsługują wiele okien, łącznie z Mapami, Pocztą, Pages, Numbers, Keynote oraz TextEdit, jak również kompatybilnymi aplikacjami firm trzecich.

Sierra wniesie również funkcję Picture-in-Picture, którą można znaleźć w iOS 9.3, dzięki czemu możliwe będzie przeniesienie wideo z Safari lub iTunes do okna na komputerze podczas pracy nad czymś innym. Okno wideo będzie skalowalne, można będzie je przenieść i przypiąć do rogu ekranu.

Dodatkowe funkcje, które pojawią się w MacOS Sierra obejmują:
– Optimized Storage, które zwalnia miejsce na komputerze Mac poprzez przechowywanie w całości rzadko używanych rzeczy w iCloud;
– udoskonalona aplikacja Wiadomości, która będzie bogatsza i zgodna ze wszystkimi nowymi funkcjami wyłączonymi do iOS 10;
– nowe, inteligentne Wspomnienia w aplikacji Zdjęcia, które automatycznie łączą wybrane zbiory zdjęć po specjalnych okazjach z wykorzystaniem ludzi, obiektów i lokalizacji;
– uaktualniona wersja Apple Music w iTunes, która prawdopodobnie odzwierciedli zmiany w tej aplikacji w iOS 10.

Mac OS Sierra jest dostępny dla programistów już dziś. Publiczna beta zostanie wypuszczona w lipcu, a wersja ostateczna zostanie udostępniona na jesieni.© 2018 AppleWorld
Loading...