Apple udostępnia macOS High Sierra - nowy system operacyjny dla komputerów Mac

Apple udostępnia macOS High Sierra – nowy system operacyjny dla komputerów Mac

Published by in Mac on Wrzesień 25th, 2017

Firma Apple wydała właśnie najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego dla komputerów Mac, MacOS High Sierra. MacOS High Sierra jest bezpłatną aktualizację dostępną dla każdego użytkownika z kompatybilnym komputerem Mac.

macOS High Sierra można pobrać bezpośrednio z Mac App Store lub za pośrednictwem funkcji Uaktualnienia w Mac App Store. macOS High Sierra jest kompatybilny z wszystkimi komputerami Mac obsługującymi Sierra, z pełną listą poniżej:

2009 i późniejsze
– iMac (koniec 2009)
– MacBook (koniec 2009)

2010 i późniejsze
– MacBook Air (koniec 2010)
– MacBook Pro (połowa 2010)
– Mac mini (połowa 2010)
– Mac Pro (połowa 2010)

macOS High Sierra został zaprojektowany w celu poprawy poprzedniego systemu operacyjnego macOS Sierra z kilkoma większymi ulepszeniami i minimalnymi zmianami wizualnymi.

Główną zmianą jest nowy system plików Apple File System (APFS), przeznaczonych dla napędów flash, które jest nowym ustawieniem domyślnym tych napędów w systemie MacOS High Sierra. APFS jest bezpieczny i zoptymalizowany pod kątem nowoczesnych systemów pamięci masowej. Posiada naturalne szyfrowanie, bezpieczne zapisywanie dokumentów, stabilne migawki i zabezpieczenie przed awariami systemu, a także poprawia jego wydajność.

APFS jest dostępny dla wszystkich komputerów Mac z pamięcią flash, ale nie jest dostępny dla napędów Fusion lub standardowych dysków twardych.

macOS High Sierra wprowadza wsparcie dla High Efficiency Video Encoding (HEVC) dla lepszej kompresji bez utraty jakości i HEIF dla mniejszych zdjęć.

W macOS High Sierra znajdziemy również Metal 2, nowy interfejs graficzny API firmy Apple, oferujący szereg ulepszeń w grach, aplikacjach i ogólnych animacjach na komputerze Mac. Metal 2 po raz pierwszy przynosi wsparcie uczenia się maszyn, zewnętrznych GPU i tworzenia treści VR.

Wraz z niewidocznymi aktualizacjami kilka aplikacji zostało zaktualizowanych o nowe funkcje. Zdjęcia mają nowy wygląd i nowe narzędzia do edycji krzywych, wybory koloru i Live Photo. Rozszerzono również funkcję Wspomnienia w Zdjęciach.

Safari blokuje teraz automatyczne odtwarzanie filmów wideo i obejmuje inteligentne zapobieganie śledzenia w celu ochrony prywatności. Poprawiono wyszukiwarkę poczty, która jest znacznie lepsza. Magazyn poczty został zoptymalizowany, aby zajmować o 35 procent mniej miejsca.

Podobnie jak w przypadku iOS, Siri ma znacznie bardziej naturalny głos ze zmianami w ekspresji i intonacji, a Siri coraz bardziej inteligentnie łączy się z urządzeniami. W systemie istnieją również poprawki do FaceTime (można robić zdjęcia Live Photo), Notatek (tabele i przypinanie) oraz Spotlight (lepsze wyszukiwanie), a także wiele innych drobnych zmian i poprawek.© 2018 AppleWorld