Czy Wasz iOS 8 wciąż jest zbyt wolny? Oto 3 wskazówki, które pomogą Wam usprawnić jego powolne działanie

Czy Wasz iOS 8 wciąż jest zbyt wolny? Oto 3 wskazówki, które pomogą Wam usprawnić jego powolne działanie

iOS 8.0

Choć iOS 8 ma kilka nowych funkcji i ulepszeń, to jego wprowadzenie nie okazało się całkowicie bezproblemowe dla niektórych użytkowników, a wydajność niektórych iPhone’ów i iPadów po aktualizacji mocno spadła. Skala spadku wydajności wydaje się zmieniać, od delikatnie wolniejszego zachowania się iOS czy zaledwie wyjątkowych przycięć podczas animacji do w najgorszym wypadku całkowitego spowolnienia iOS w porównaniu do tego, jak zachowywał się w poprzedniej wersji.

Mając podobne doświadczenia z iPhone’em 5 i otrzymując codziennie po kilka zapytań, co zrobić z urządzeniem, które zwolniło postanowiłem zebrać kilka wskazówek, które mi i nie tylko zdecydowanie pomogły. Pierwsze dwie są bardzo proste i nie wymagają zbyt wiele wysiłku, a więc jeśli doświadczacie drobnych problemów to zacznijcie od nich. Trzecia rada polega na kompletnym zresetowaniu i przywróceniu urządzenia i przeznaczona jest dla użytkowników cierpiących na ciągłe problemy z wydajnością, dla których pierwsze porady okazały się zupełnie nie skuteczne.

Jeśli spadek wydajności jest sporadyczny i objawia się np. wolniejszym wykonywaniem pewnych czynności takich jak otwieranie aplikacji, można łatwo go poprawić wykonując tzw. „hard restart” iPhone’a, iPada lub iPoda touch. Jest to często pomocne w przypadku urządzeń, które po zaktualizowaniu do iOS 8 nie zostały uruchomione ponownie w ten sposób. „Hard restart” iPhone’a czy iPada jest banalnie prosty i polega na jednoczesnym przytrzymaniu przycisku zasilania i przycisku Home do momentu, aż na ekranie pojawi się logo Apple, oznaczające przymusowy restart. Trwa to około 10-15. Po wyświetleniu logo firmy Apple, można puścić oba przyciski.

Hard restart

 iOS uruchomi się po krótkim czasie, a gdy to robi, zobaczycie szybszą reakcję aplikacji i jednoczesny wzrost szybkości urządzenia.

Jeśli ze spadkiem prędkość iOS 8 macie do czynienia tylko w przypadku w animacji, ruchu czy klatkowania ekranów, można to obejść wyłączając efekty animacji. W codziennym użytkowaniu nie wpłynie to negatywnie na samą rozdzielczość czy wyświetlany obraz, a sprawi, że urządzenie będzie działać szybciej.

Wyłączanie animacji ruchu jest łatwe, po prostu idź do: Ustawienia> Ogólne> Dostępność> Redukuj ruch i włączcie to ustawienie.

Attachment-1 2

Efekt jest natychmiastowy. Nie będziecie mieć już efektów animacji w iOS i zauważycie proste przejścia pomiędy aplikacjami, które będą o wiele szybsze. Zmiana ta naprawdę poprawia szybkość każdego urządzenia, nawet iPhone’a 6.

Czas na przywracanie czystego iOS 8..

Jeśli powyższe metody okazały się w Waszym przypadku niewystarczające, a iOS 8 działa odczuwalnie wolniej w stosunku do poprzedniej wersji, zarówno w otwieraniu aplikacji, wszelkich interakcji z urządzeniem, wolno reaguje na gesty lub w ogóle na nie nie odpowiada to potrzebujecie całkowitego wymazania iPhone’a i przywrócenia czystego iOS 8.

Oczywiście przed takim zabiegiem niezbędne jest wykonanie kopii zapasowej iPhone’a, iPada lub iPoda touch czy to w iCloud czy w iTunes, a najlepiej dla bezpieczeństwa w obu miejscach, a następnie można przejść proces całkowitego zresetowania urządzenia do ustawień fabrycznych, prostą procedurą, która usuwa wszystko z urządzenia i pozostawia urządzenie całkowicie czyste.

HT1766-ios7-set_up_your_phone-003-pl

Po zakończeniu procesu resetowania fabrycznego należy wybrać przywrócenie iPhone’a lub iPada z wykonanej wcześniej kopii zapasowej, która przywróci bez straty wszystkie aplikacje, ustawienia, kontakty i wszystko co mieliście na urządzeniu.

Procedura czyszczenia i przywracania jest trochę uciążliwa, ale w sumie też jest dość łatwa i naprawdę działa w przyspieszeniu większości urządzeń, w których występuje obniżenie wydajności po aktualizacji do iOS 8.

Wreszcie najważniejsze, ale o tym chyba nie muszę Wam przypominać. Nie zapominajcie o instalowaniu aktualizacji iOS 8!

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli naprawdę mamy do czynienia z problemami oprogramowania systemowego, które są przyczyną problemów z wydajnością to Apple prawie na pewno się z nimi zapoznał i będzie aktywnie chciał je rozwiązać. W związku z powyższym, to naprawdę ważne, aby regularnie instalować aktualizacje, gdy staną się one dostępne. Główne zmiany wydajności zazwyczaj pojawiają się w formie małych aktualizacji. Wielu użytkowników odzyskało pełną sprawność urządzeń po zainstalowaniu iOS 8.0.2 dlatego każda aktualizacja jest warta pobrania.© 2018 AppleWorld
Loading...