Czy Wasz Mac obsłuży OS X Yosemite?

Czy Wasz Mac obsłuży OS X Yosemite?

Published by in Mac on Czerwiec 4th, 2014

OX X Yosemite

Po poniedziałkowym ogłoszeniu nowego systemu OS X Yosemite, wiele osób pewnie się zastanawia czy następna wersja desktopowego systemu operacyjnego Apple będzie działać na ich komputerach Mac. Są dobre i złe wiadomości. 

Dobra wiadomość jest taka, że Yosemite nie nakłada większych wymagań w zakresie minimalnego sprzętu potrzebnego do produktywnego i bezproblemowego działania, po prostu dlatego, że jest podobna w tym zakresie do Mavericksa. Złą wiadomością jest to, że niektóre starsze modele Mac z pewnością pozostaną w tyle w tym, co nazywamy ceną za postęp.

Zatem czy Wasz komputer będzie w stanie obsługiwać Yosemite?

Według Apple, wymagania sprzętowe dla OS X 10.10 Yosemite są identyczne z tymi z Mavericksa. Oznacza to, że każdy z wymienionych poniżej modeli komputerów Mac lub nowszy uruchomi Yosemite:

• MacBook Pro z połowy 2007 
• MacBook Air z końca 2008 
• iMac z połowy 2007 
• Mac mini z początku 2009 
• Mac Pro z początku 2008
• aluminiowy MacBook z końca 2008
• aluminum MacBook z początku 2009
• Xserve z początku 2009

Potrzebne będzie także 2 GB pamięci RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej do uruchomienia Yosemite – czyli znowu tak jak Mavericks.

Teraz, gdy już wiesz, że Yosemite i Mavericks wymagają dokładnie tego samego sprzętu, warto dodać, że powinien on działać płynniej w porównaniu z Mavericksem a to za sprawą kilku nowych funkcji poprawiających wydajność.

Mavericks wymagał od inżynierów wiele pracy potrzebnej do wprowadzenia nowych, szybszych funkcji i zoptymalizowania wydajności.

Dla przykładu, zegar koalescencyjnego grupuje niepotrzebne operacje razem tak, by procesor wykorzystywany był bardziej skutecznie i często wchodzi w tryb oszczędzania energii. Podobnie Mavericks przyniósł funkcję App Nap, która pozwala systemowi spowolnić aplikacje, które są całkowicie ukryte i nie pracują aktywnie, więc zużywają mniej zasobów. Technologia oszczędzania energii w Safari wstrzymuje wtyczki stron internetowych, które są wyłączone. Wszystkie te cechy i wiele innych pozwalają Mavericksowi na zwiększenie wydajności baterii a co za tym idzie i całkowitej wydajności.

OS-X-Yosemite-Desktop

W Yosemite jest jeszcze mniej bałaganu. Interfejs użytkownika jest prostszy i bez efektów takich jak cienie, które są obciążeniem zarówno dla CPU i GPU. Wymaga on mniejszej liczby kliknięć do wykonywania typowych zadań, a Safari w Yosemite daje jeszcze większą wydajność, zwłaszcza podczas oglądania wideo.

I ostatnia rzecz nie mniej ważna. Swift, nowy język programowania Apple dla iOS i OS X wydany w poniedziałek, pozwoli programistom pisać aplikacje szybsze i lepiej wykorzystujące zasoby.

Czy zatem będziecie się zastanawiać czy pobrać go na Wasze komputery, zwłaszcza że będzie także darmowy? Nie mogę się doczekać jesieni.© 2018 AppleWorld