Google płaci Apple miliard dolarów rocznie aby być domyślnym usługodawcą wyszukiwania na iOS

Google płaci Apple miliard dolarów rocznie aby być domyślnym usługodawcą wyszukiwania na iOS

wyszukiwarka Google

Google płaci Apple około miliard dolarów za to, że jest domyślną wyszukiwarką na iOS, twierdzi Morgan Stanley analityk Scott Devitt, a liczba ta będzie wzrastać w najbliższych latach. To więcej, niż obrót roczny wielu firm, a Apple dostaje to praktycznie za nic.

Apple i Google mają umowę dzielenia się przychodami, zgodnie z raportem Devitt zatytułowanym “Next Google is Google.” Więc dla każdego dolara przychodu z wyszukiwania w Google na iOS sprawia, że ​Apple pobiera 75 centów. Powoduje to, że w tym roku, wpływy osiągną około 1 miliarda dolarów. To nie wydaje się dużo, zważywszy że Apple osiągnął ponad 13 miliardów zysku w samym ostatnim kwartale, ale jest to dość mocna suma tylko za to, że Google jest domyślną wyszukiwarką na iOS. Ponadto, będzie ona wzrastać w najbliższych latach.

To jednak dla Google także dobry interes twierdzi Devitt. Zważywszy, że iOS – wraz z Androidem – dominuje na rynku telefonii komórkowej, opłata około 1 miliarda dolarów rocznie za monopol na najbardziej lukratywnym biznesie internetowym na świecie jest niczym. Jestem pewien, że Google dobrze to przekalkulował.

[contentblock id=1 img=gcb.png]© 2018 AppleWorld