Google zapłacił Apple w 2014 roku miliard dolarów za bycie domyślną wyszukiwarką iOS

Google zapłacił Apple w 2014 roku miliard dolarów za bycie domyślną wyszukiwarką iOS

safarisearchengineios

Powszechnie wiadomo, że Apple i Google mają układ finansowy, który zapewnia Google pozycję domyślnej wyszukiwarki na urządzeniach iOS, ale szczegóły tej transakcji były trzymane w tajemnicy, aż do teraz. Ostatni zapis z pozwu Oracle przeciwko Google uzyskany przez Bloomberg rzuca trochę światła na umowę sugerując, że Google płaci Apple naprawdę dużo pieniędzy, aby utrzymać swój pasek wyszukiwania na iPhone’ie i iPadzie.

Apple otrzymuje procent dochodów z tego co Google zarabia na wynikach wyszukiwania w urządzeń z systemem iOS, a w 2014 roku wypłata z Google do Apple wyniosła miliard dolarów. Ta informacja jest podobna do plotki jaka pojawiła się w 2012 roku, która również sugerowała, że Google płaci Apple powyżej miliarda dolarów.

Obecny procent jaki Apple otrzymuje od wpływów z reklam Google nie jest znany, ale według świadków Google przesłuchanych w pozwie Oracle-Google, przychod ten oscyluje na poziomie 34 procent. Według agencji Bloomberg, nie jest jasne, czy 34 procent to kwota jaką dostaje Apple czy kwota jaka pozostaje Google.

Zarówno Google jak i Apple próbował zablokować akta sądowe przez przeglądem publicznym, ponieważ informacje te są “bardzo poufne”, ale sędzia odrzucił prośbę. Google zwrócił się do sądu z prośbą o uszczelnienie zapisów, ponieważ ujawnienie tych informacji mogłoby mieć negatywny wpływ na negocjacje z innymi firmami. Wniosek Google został zapewne udzielony, ponieważ jak mówi Bloomberg dostęp do akt jest już niemożliwy.

Umowa pomiędzy Apple i Google była podobno podpisana do końca w 2015 roku, wywołując spekulacje, że Apple może rozwiązać umowę za współpracę z firmą Microsoft czy Yahoo. Yahoo i Microsoft byli zainteresowani podpisaniem umowy z Apple w celu wygryzienia Google z domyślnej wyszukiwarki na urządzeniach z systemem iOS, ale nie nastąpiło przejście na żadną inną wyszukiwarkę stąd prawdopodobne, że Google i Apple odnowili gasnącą umowę.

W wywiadzie z maja 2015 roku, dyrektor firmy Google Omid Kordestani powiedział, że Google chce kontynuować współpracę z Apple. “Chcielibyśmy kontynuować naszą współpracę z nimi i robimy wszystko, aby pracować z nimi. To wszystko, co mogę powiedzieć teraz,” powiedział.

Tagi:,


© 2018 AppleWorld