wtorek, 23 kwietnia

W ramach raportu środowiskowego z 2018 roku firma Apple przedstawiła w czwartek najnowszą wersję swojego robota recyklingowego o nazwie Daisy. Daisy to ulepszona wersja Liama, robota do recyklingu Apple stworzonego w 2016 roku. Daisy jest mniejszy, szybszy i bardziej wydajny niż Liam, potrafi rozłożyć 200 iPhone’ów w godzinę i uzyskać jego części do recyklingu.

W odpowiedzi na raport środowiskowy Apple i szczegóły dotyczące nowego robota, Greenpeace wydał oświadczenie sugerujące, że firma Apple powinna skupić się raczej na długowieczności produktu niż na robotach do recyklingu.

W swoim oświadczeniu Starszy analityk Greenpeace Gary Cook powiedział, że Apple musi pracować nad designem produktów, które lepiej uwzględnią ich ulepszenia i naprawy, pozwalając na używanie urządzeń przez dłuższy czas. Cook mówi, że klienci wyraźnie chcą korzystać ze swoich urządzeń dłużej, powołując się na zapotrzebowanie na wymianę baterii w ramach programu wymiany baterii Apple.

„Zamiast kolejnego robota recyklingowego, tym, co najbardziej potrzebne jest ze strony Apple, to wykorzystanie jednej z największych możliwości ograniczenia wpływu na środowisko: naprawialny i możliwy do ulepszenia produkt, który pozwoliłby na dłuższe użytkowanie przez nabywców, opóźniając dzień, w którym będzie on musiał być zdemontowany przez Daisy.

Klienci chcą użytkować swoje urządzenia dłużej, o czym świadczy oczekiwanie od 3 do 4 tygodni na wymianę baterii w sklepach Apple na początku tego roku, kiedy firma Apple zdecydowała się na znaczne zmniejszenie kosztu wymiany.”

Greenpeace często staje za możliwościami napraw i trwałości urządzeń, zwłaszcza w odniesieniu do produktów Apple. Zeszłego lata, Greenpeace połączył siły z iFixit, aby ocenić naprawę urządzeń Apple, jednocześnie oskarżając firmę o skracanie żywotności urządzeń za pomocą trudnych, zastrzeżonych procesów naprawczych i komponentów, które prowadzą ostatecznie do większej ilości odpadów elektronicznych.

Ze swojej strony, Apple w swoim raporcie środowiskowym mówi, że trwałość i długowieczność urządzenia jest jednym z jego celów, powołując się na wysiłki mające na celu zapewnienie części i napraw przez pięć lat po tym, jak produkt nie jest już produkowany. „Kiedy produkty mogą być dłużej używane, potrzeba mniejszej ilości zasobów wydobywanych z ziemi, aby uzyskać nowe” – czytamy w raporcie.

Greenpeace regularnie daje Apple wysokie oceny za zaangażowanie firmy w poprawę środowiska, która jest bliska niespotykanej w świecie technologii. Apple otrzymał ocenę B- w swoim przewodniku nazywanym Greener Electronics, pokonując Google, Amazona, Microsoft, Sony, Samsung, Lenovo, Huawei, HP, LG i inne.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx