Intel wprowadza na rynek pierwszą partię czterordzeniowych procesorów Ivy Bridge

Intel wprowadza na rynek pierwszą partię czterordzeniowych procesorów Ivy Bridge

Published by in Mac on Kwiecień 23rd, 2012

Zgodnie z oczekiwaniami, Intel zaprezentował dziś pierwszą partię czterordzeniowych procesorów Ivy Bridge. Jest to układ, który zastąpi procesory Sandy Bridge w nowej generacji komputerów Mac. Są to pierwsze na świecie procesory korzystające z 22-nanometrowego procesu produkcyjnego i wyposażone w technologię 3D “Tri-Gate”.

Według BBC News pierwsza odsłona składa się z 13 różnych układów, z których większość dostosowana jest do komputerów stacjonarnych. Jednak podobno ​​kilka z nich jest odpowiednich dla 15 – i 17-calowych komputerów MacBook Pro. Dwurdzeniowe układy Ivy Bridge, dostosowane do mniejszych maszyn, takich jak 13-calowy MacBook Pro lub MacBook Air, mają być ogłoszone “późną wiosną tego roku” – prawdopodobnie 3 czerwca, zgodnie z wcześniejszymi plotkami.

Nowe procesory mogą pochwalić się 20% wyższą wydajnością przetwarzania od poprzedników, oraz zużyciem 20% mniej energii. Korzystają także z nowych, trójbramkowych tranzystorów Tri-Gate, które wynalezione ponad 10 lat temu teraz znalazły zastosowanie.  W odróżnieniu od tradycyjnych trnzystorów 2D, nowe “Tri-Gate” mogą być mniejsze prawie o 47%, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.

Ponadto Ivy Bridge będą dostarczać znacznie większą wydajność grafiki w porównaniu do układów Sandy Bridge, i zaoferują wsparcie dla wysokiej rozdzielczości wyświetlaczy Retina i USB 3.0.

Intel postanowił zbudować więcej fabryk, aby zapewnić możliwie najszybszą produkcję chipów Ivy Brigde. Ma już trzy, podczas gdy czwarta zapowiadana jest jeszcze na ten rok.© 2018 AppleWorld