iOS 7 całkowicie blokuje działanie kabli Lightning niektórych firm trzecich

iOS 7 całkowicie blokuje działanie kabli Lightning niektórych firm trzecich

ostrzeżenie Lightning iOS7

Już od pierwszej wersji beta systemu iOS 7 odkryto, że Apple wprowadził ostrzeżenie przed używaniem nieautoryzowanych kabli Lightning firm trzecich stwierdzając, że takie akcesorium nie jest certyfikowane i może zagrażać naszemu urządzeniu gdy jest do niego podłączone. Dotyczyło to jednak tylko ostrzeżenia, a kable dalej spełniały swoją funkcję.

W oficjalnej wersji iOS 7 wydanej wczoraj Apple dość zaskakująco posunął się o krok dalej i aktywnie blokuje korzystanie z takich kabli. Po raz pierwszy zauważył to w swoim poście serwis Reddit, a później potwierdził 9to5Mac informując, że publiczna wersja iOS zatrzymuje proces ładowania urządzenia przez nieautoryzowany kabel Lightning.

Można zauważyć to samemu, jeśli używacie taniego kabla nabytego gdzieś okazyjnie i nie certyfikowanego przez Apple. Mnie jednak zastanawia, jak to jest w ogóle możliwe.

Aby uzyskać logo „Made for iPhone”, producent akcesoriów musi poświęcić trochę czasu i pieniędzy. aby spełnić kryteria Apple i zdobyć ich oficjalną i wyraźną zgodę. Jest to kosztowne i wielu małych producentów akcesoriów postanowiło pominąć ten krok i produkować akcesoria według własnych standardów unikając bezpośredniego kontaktu z Apple. Sprzedają te akcesoria, między innymi kable, które działają dobrze w większości przypadków, ale nie zawsze na dłuższą metę mogą być bezpieczne.

Aby ukrócić ten proces Apple wprowadził ostrzeżenie do użytkowników wcześniejszych wersji beta iOS 7 i teraz, w publicznej wersji iOS 7, nie jest to już pusta groźba.

Wiemy, że niektóre urządzenia firm trzecich mogą być odpowiedzialne za szkody, a nawet w najgorszych przypadkach śmierć. Właśnie po tym incydencie Apple wprowadził program wymiany niecertyfikowanych ładowarek, który działa także w Polsce.

Czy jest to kolejny krok nadmiernej kontroli Apple, który patrzy tylko na własny portfel czy też faktycznie krok w kierunku bezpieczeństwa użytkownika i zapewnienia jakości? Myślę, że w tym przypadku to chyba wszystkiego po trochu.

Tak czy inaczej, jeśli posiadacie kabel, który nagle przestał działać to może okazać się niezbędne kupno nowego, certyfikowanego ponieważ stary kabel jest w zasadzie bezużyteczny. Jeśli jednak nie chcecie pozbywać się swojego starego kabla, to możecie w ostateczności przetestować jedno obejście, które podobno u niektórych działa:

  • Podłącz ładowarkę USB
  • Podłącz kabel Lightning do iPhone’a
  • Odrzuć wszelkie ostrzeżenia
  • Odblokuj telefon
  • Odrzuć wszelkie pozostałe ostrzeżenia
  • Teraz z włączonym ekranem odłącz kabel Lightning
  • Podłącz ponownie
  • Odrzuć ponownie ostrzeżenia
  • Teraz powinien ładować

Dajcie znać czy sposób działa.

[contentblock id=1 img=gcb.png]


© 2020 AppleWorld