Jaki procent przedniego panelu iPhone'a zajmuje ekran? Nie tak dużo jak Wam się wydaje

Jaki procent przedniego panelu iPhone’a zajmuje ekran? Nie tak dużo jak Wam się wydaje

Published by in iPhone on Luty 16th, 2014

procentowy romiar ekranu

Widzieliśmy już szereg przydatnych wykresów porównujących telefony ze sobą, aby zobaczyć, który z nich ma więcej zalet. Wiemy już jak dużo wewnętrznej pamięci faktycznie pozostaje do wykorzystania przez użytkownika w różnych modelach telefonu oraz jak długo wytrzymuje bateria. Wszystkie te informacje są przydatne w trafnym wyborze telefonu.

W większości tych porównań, iPhone wypada całkiem nieźle, ale w tym najnowszym opublikowanym przez @somospostpc nie jest już tak rewelacyjnie. Apple znany jest jako firma, która dąży do tego aby ​​telefony (i inne urządzenia) były tak cienkie i małe, jak to tylko możliwe. Czy to Mac Mini, czy MacBook Air, iPad Air czy iPod shuffle, wszędzie możemy to zauważyć. Przy tworzeniu telefonu, jednym z kluczowych celów jest jak najlepsze wykorzystanie frontu urządzenia czyli miejsca pod jego wyświetlacz. Dziwić może zatem fakt, że wykorzystanie przez Apple przedniej części smartfona nie jest tak skuteczne jak w innych firmach.

BgM3tjwIQAAVXJz

Wykres powyżej pokazuje, jak wiele miejsca z przodu telefonu jest zajęte rzeczywiście przez sam ekran. I – jak widać – wszystkie iPhone’y są w dolnej dziesiątce poczynając od miejsca 28. To chyba nic dziwnego, że na pierwszych pozycjach widzimy widzimy telefony z dużym ekranem. Oba popularne phablety (LG G2 i Note 3) zajmują pierwsze i drugie miejsce. Natomiast konkurenci iPhone’a 5S czyli m.in Galaxy S4, Moto X i Nexus 5 zachwycają wynikiem wykorzystania 72% frontu urządzenia na wyświetlacz. Porównując to do iPhone’a 5S  z wynikiem 60,6% można stwierdzić, że jest to faktycznie wynik imponujący.

Oczywiście, jest to tylko podstawowa matematyka. Logiczne jest, że jeśli ekran jest większy, to i zajmie większą powierzchnię przedniego panelu. Poza tym ramka otaczająca ekran niekoniecznie musi być tak duża jak sam wyświetlacz. To właśnie jest efektywne wykorzystanie przestrzeni w takich urządzeniach jak Galaxy S4 i Nexus 5. Tam ramki praktycznie nie istnieje, a rozmiar telefonu nie jest aż tak duży jak mógłby być, biorąc pod uwagę ogromne rozmiary wyświetlacza.

Czy zmieni się to w następnym iPhone’ie? Powiedziałbym, że prawie na pewno tak. Wiele plotek sugeruje, że następny będzie pozbawiony ramek bocznych, co sugerowałoby, że trend konkurencji będzie kontynuowany.

[contentblock id=1 img=gcb.png]© 2018 AppleWorld