Komisja Europejska obawia się, że proponowane przez Apple przejęcie Shazam może skrzywdzić konkurencję

Komisja Europejska obawia się, że proponowane przez Apple przejęcie Shazam może skrzywdzić konkurencję

Komisja Europejska ogłosiła dzisiaj, że rozpoczęła szczegółowe dochodzenie w sprawie planowanego nabycia przez Apple serwisu Shazam.

Regulatorzy obawiają się, że fuzja może ograniczyć użytkownikom wybór usług strumieniowego przesyłania muzyki w Europie. W szczególności uważają, że Apple może uzyskać dostęp do poufnych danych, które mogłyby umożliwić Apple bezpośrednie kierowanie reklam na klientów konkurencji i zachęcać ich na przejście do Apple Music.

Podczas gdy Komisja Europejska nie wymieniła żadnych konkretnych usług, największym rywalem Apple Music w Europie jest Spotify z siedzibą w Sztokholmie w Szwecji. Inni konkurenci to Deezer, Tidal i Muzyka Google Play.

Szefowa Komisji Europejskiej Margrethe Vestager powiedziała:

Sposób, w jaki ludzie słuchają muzyki znacznie się zmienił w ostatnich latach, a coraz więcej Europejczyków korzysta z usług strumieniowania muzyki. Nasze śledztwo ma na celu zapewnienie, że fani muzyki będą nadal cieszyć się atrakcyjną ofertą przesyłania muzyki i nie będą mieli mniejszego wyboru w wyniku proponowanej fuzji.

Ponadto Komisja Europejska stwierdziła, że zbada, czy konkurenci Apple Music zostaną skrzywdzeni, jeśli Apple zlikwidowałby po przejęciu przekierowanie z aplikacji Shazam do ich serwisów. Aplikacja Shazam jest obecnie zintegrowana z wieloma usługami, w tym Spotify i Deezer.

Regulatorzy wyznaczyli termin 4 września 2018 roku na podjęcie decyzji, opóźniając tym samym połączenie Apple-Shazam o co najmniej 90 dni.

Apple ogłosił plany przejęcia Shazama w grudniu, opisując obie firmy jako “naturalne dopasowane” z “ekscytującymi planami”. W lutym Komisja Europejska otrzymała wnioski z Austrii, Francji, Islandii, Włoch, Norwegii, Hiszpanii i Szwecji w celu oceny umowy w ramach europejskiego prawa fuzji.

Shazam to popularna usługa, która może identyfikować nazwę i teksty piosenek, teledysków, programów telewizyjnych i innych. Aplikacje działa na iPhone’ie, iPadzie, Apple Watch, iMessage i Macu, a usługa została wbudowana w Siri od iOS 8.

Tagi:


© 2018 AppleWorld