Komputer Apple za grube tysiące dolarów trafił na wysypisko odpadów

Komputer Apple za grube tysiące dolarów trafił na wysypisko odpadów

Published by in Mac on Czerwiec 1st, 2015

apple1

Pracownicy firmy sortującej odpady podczas pracy znaleźli pierwszy komputer Apple’a. Dla jednych śmieć, dla innych skarb. Maszynę sprzedano kolekcjonerowi za 200 tys. dolarów. Trwają poszukiwania kobiety, która podczas porządkowania domu po śmierci męża zaniosła sprzęt elektroniczny do recyklingu.

Tego konkretnego modelu jest na świecie jeszcze tylko około 200 sztuk. Kobieta sprzątała dom po śmierci męża. Do firmy recyklingowej w South Bay w hrabstwie Los Angeles zaniosła pudła ze sprzętem elektronicznym. Wśród rzeczy znalazł się właśnie pierwszy komputer Apple. Powstał w 1976 roku. Unikat sprzedano za 200 tys. dolarów.

Kobieta przyszła do nas tuż przed zamknięciem sklepu. Powiedziała, że chce tylko pozbyć się tych rzeczy, żeby oczyścić garaż. Szukamy jej, aby przekazać jej 100 tys. dolarów – powiedział Victor Gichun, wiceprezes firmy sortującej elektroodpady.

Apple I to jeden z pierwszych komputerów osobistych w “klasycznej” konfiguracji, tzn. z klawiaturą umieszczoną w tej samej obudowie, co procesor, i podłączonej do monitora. Zaprojektowany został przez Steve’a Wozniaka i Steve’a Jobsa w dużym pokoju i garaży Jobsa. Wszedł do sprzedaży w kwietniu 1976 za 666,66 USD. Początkowo wyprodukowano 200 sztuk.

Apple I był sprzedawany już w pełni złożony – zamontowanych było ponad 60 różnego typu układów scalonych. Aby jednak uzyskać w pełni funkcjonalny komputer, jego użytkownicy musieli jeszcze dodać obudowę, zasilacz, klawiaturę i monitor. Apple I był pierwszym powszechnie dostępnym komputerem korzystającym z klawiatury i monitora.

Tagi:


© 2018 AppleWorld
Loading...