Mieszkaniec Florydy pozywa Apple o 10 miliardów dolarów twierdząc, że urządzenia iOS skopiowały jego projekt z 1992 roku

Mieszkaniec Florydy pozywa Apple o 10 miliardów dolarów twierdząc, że urządzenia iOS skopiowały jego projekt z 1992 roku

Apple-vs-Ross

Mieszkaniec Florydy, Thomas S. Ross, złożył w tym tygodniu pozew przeciwko Apple twierdząc, że iPhone, iPad i iPod naruszają jego naszkicowany ręcznie w 1992 wynalazek o nazwie “Electronic Reading Device” (ERD). W pozwie czytamy, że powód był “pierwszym, który zaprojektował urządzenie” prawie 15 lat przed pierwszym iPhone’em.

Między 23 maja 1992 a 10 września 1992 roku, Ross zaprojektował trzy odręczne rysunki techniczne urządzenia, składającego się głównie z płaskich prostokątnych paneli z zaokrąglonymi narożnikami, które miały jakoby “wcielić nową wizję projektowania i działać w sposób, który nigdy nie istniał przed 1992 rokiem”.

W rozważaniach Rossa było urządzenie, które pozwoli czytać opowiadania, powieści, artykuły prasowe, a także oglądać zdjęcia, oglądać prezentacje wideo, a nawet filmy, na płaskim ekranie dotykowym. Dalej wyobraził on sobie, że może ono zawierać także funkcje komunikacyjne, takie jak telefon i modem, możliwości wejścia/wyjścia, tak aby umożliwić użytkownikowi wpisywanie notatek i przechowywanie ich do czytania z wykorzystaniem wewnętrznego i zewnętrznego nośnika pamięci. Wyobrażał on również sobie, że urządzenie miałoby baterie, a być może również wyposażone by było w panele słoneczne.

Ross w listopadzie 1992 roku złożył wniosek o uzyskanie patentu by chronić swój wynalazek, ale wniosek został uznany za odrzucony w kwietniu 1995 roku przez Amerykański Urząd Patentowy, po tym jak Ross nie zapłacił wymaganej opłaty. W 2014 roku złożył on również swoje autorskie rysunki techniczne w Amerykańskim urzędzie ds. praautorskich.

Apple-vs-Ross-design-drawing

Ross twierdzi, że w dalszym ciągu doświadcza “wielkiej i nieodwracalnej szkody, która nie może być w pełni zrekompensowana lub mierzalna w pieniądzach” żądając zwrotu nie mniej niż 10 miliardów dolarów i honorarium w wysokości do 1,5% od światowej sprzedaży urządzeń naruszających jego pomysł.

Czy sprawa jest do wygrania tego nie wiem. Ale co mu szkodzi powalczyć. O wyniku sprawy na pewno Was poinformuję.© 2018 AppleWorld