Monopol Samsunga na dostawę wyświetlaczy OLED może być powodem wysokiej ceny iPhone'a 8

Monopol Samsunga na dostawę wyświetlaczy OLED może być powodem wysokiej ceny iPhone’a 8

Samsung jest jedyną firmą zdolną do masowej produkcji wyświetlaczy OLED przystosowanych do potrzeb smartfona firmy Apple, dając firmie Samsung monopol na panele OLED i umożliwiając Korei Południowej pobieranie wysokich cen.

W najnowszej nocie dla inwestorów, analityk KGI Securities Ming-Chi Kuo twierdzi, że dostawa wyświetlaczy OLED do telefonów iPhone jest “w całości kontrolowana przez firmę Samsung”, a Samsung prawdopodobnie pobiera od 120 dolarów do 130 dolarów za moduł OLED, czyli około 75 dolarów więcej niż 5,5-calowy moduł LCD kosztujący od 45 do 55 dolarów do telefonów typu “Plus”.

Wysoka cena, którą firma Apple płaci za ekrany OLED, tłumaczy częściowo plotki jakie słyszymy o cenie zbliżającego się urządzenia iPhone 8 OLED, która to może zaczynać się od około 1000 dolarów za model podstawowy. Poza panelem OLED telefon wykorzystywać ma również komponenty do aparatu 3D w celu rozpoznawania twarzy i wiele innych zaawansowanych elementów, które mogą również podwyższać cenę urządzenia premium.

Wyświetlacze OLED dostarczane przez jednego producenta mogą wyjaśnić niektóre z plotek, w których słyszeliśmy o trudnościach w produkcji i ograniczeniach podaży. Nadal uważamy, że nowy iPhone OLED będzie dostępny w ograniczonych ilościach przez kilka miesięcy po jego premierze.

Kuo mówi, że firma Apple musi natychmiast znaleźć inną firmę, która będzie dostarczać wyświetlacze OLED, a firma Apple stara się to zrobić. Apple mówi, że inwestuje miliardy w produkcję wyświetlaczy OLED przez firmę LG, aby ostatecznie zabezpieczyć produkcję 45 000 paneli miesięcznie w przypadku przyszłych telefonów iPhone począwszy od 2019 roku.

Apple kupił podobno urządzenia do produkcji wyświetlaczy OLED z firmy na Tajwanie w celu zbadania technologii OLED i zmniejszenia swojej zależność od firmy Samsung, a plotki wskazują na możliwe partnerstwo z Japan Display.

Dopóki firma Apple nie będzie w stanie zróżnicować swojego łańcucha dostawców paneli OLED, trudno będzie zapewnić firmie wystarczającą ilość zapasów w rozsądnej cenie, aby zbudować pełną gamę produktów iPhone z panelami OLED, co stanowi jej ostateczny cel na 2018 lub 2019 rok. W tym roku Apple wprowadzi na rynek jeden iPhone z panelem OLED i dwa iPhony, które używają standardowych paneli LCD.

Tagi:


© 2018 AppleWorld