Nowe Metadane iTunes sugerują, że użytkownicy być może wkrótce będą w stanie ukryć wbudowane w iOS aplikacje

Nowe Metadane iTunes sugerują, że użytkownicy być może wkrótce będą w stanie ukryć wbudowane w iOS aplikacje

Stock-Apps-metadata

Apple może wreszcie wprowadzić w kolejnej wersji swojego oprogramowania mobilnego długo wyczekiwaną opcję umożliwiającą użytkownikom usuwanie lub ukrywanie darmowych aplikacji iOS dodawanych do systemu takich jak Kompas czy Porady. Podejrzenie takie powstało w oparciu o ostatnio dodany klucz metadanych ukazujący się w aplikacjach App Store.

Jak odkrył AppAdvice, Apple kilka tygodni temu dodał nową parę kluczy zwanych “isFirstParty” i “isFirstPartyHideableApp” do metadanych każdego wpisu App Store w iTunes. Nowe klucze pozwalają na wartość logiczną “prawda” lub “fałsz” w celu określenia, czy aplikacja będzie mogła być ukryta lub usunięta z iPhone’a użytkownika.

We wrześniu ubiegłego roku, prezes Apple Tim Cook mówił o długoletnim oczekiwaniu od użytkowników możliwości usuwania aplikacji takich jak Giełda czy Dyktafon ze swoich iPhone’ów w celu zmniejszenia bałaganu przez nie używane aplikacje. Przyznał, że firma jest trochę w kropce, bo choć niektóre aplikacje można usunąć bez większego problemu, to inne są “powiązane z czymś innym na iPhone’ie.” Ich usunięcie może rozpocząć efekt domina błędów i problemów w innych częściach iOS, więc wprowadzenie funkcji umożliwiającej ich usunięcie byłoby zrozumiale ryzykowne.

Te wskazówki znalezione w metadanych iTunes mogą być potencjalnym rozwiązaniem, a Apple mógł je przeznaczyć specjalnie dla wbudowanych aplikacji, aby bezpiecznie ukryć je lub usunąć, pozwalając użytkownikom podjąć samodzielną decyzję. Bez oficjalnej wypowiedzi Apple na ten temat trudno powiedzieć, kiedy – i czy w ogóle – ujrzymy taką funkcję wprowadzoną do iOS, chociaż iOS 10 który pojawi się w tym roku byłby ku temu dobrą okazją.© 2018 AppleWorld