Pierwsze testy porównawcze dowodzą, że nowe MacBooki Pro mają "najszybsze dyski SSD" jakie do tej pory zastosowano w laptopie

Pierwsze testy porównawcze dowodzą, że nowe MacBooki Pro mają “najszybsze dyski SSD” jakie do tej pory zastosowano w laptopie

Published by in Mac on Lipiec 14th, 2018

Nowe MacBooki Pro dopiero co trafiły do sprzedaży, ale ze względu na szybki czas wysyłki przez Apple niektórzy klienci już mają je w posiadaniu. 

Laptop Mag był w stanie zdobyć jeden z nowych, 13-calowych modeli MacBooka Pro i wykonać pewne testy porównawcze, aby dać nam wyobrażenie o tym, jak mierzy się on z konkurencyjnymi komputerami. Według Laptop Mag, nowy, 13-calowy MacBook Pro to “najszybszy system w swojej klasie”.

Testy witryny zostały przeprowadzone na 13-calowym MacBooku Pro z Touchbarem, wyposażonym w czterordzeniowy procesor Core i7 2,7 GHz, 16 GB pamięci RAM, Intel Iris Plus 655 i dysk SSD 512 GB.

Test kopiowania plików na dysku SSD w nowym MacBooku Pro, który według Apple obsługuje sekwencyjne prędkości odczytu do 3,2 GB/s i sekwencyjną prędkość zapisu do 2,2GB/s, sprawił, że Laptop Mag określił SSD w MacBooku Pro jako “najszybszy w historii” zastosowany w laptopie. Dyski SSD o wyższej pojemności mogą osiągać jeszcze większe prędkości w testach prędkości dysku. Przeprowadzono również test szybkości dysku BlackMagic, uzyskując średnią prędkość zapisu 2,682 MB/s.

Musiałem zrobić podwójny test, gdy zobaczyłem, jak szybko nowy 13-calowy MacBook Pro skopiował dane o wielkości 4,9 GB. Zajęło to 2 sekundy, co daje prędkość 2 519 megabajtów na sekundę. To jest szalone.

Przeprowadziliśmy również test BlackMagic Disk Speed dla macOS, a system zwrócił średnią prędkość zapisu 2,682 MB/s.

Aby być uczciwym, stosunkowo nowy system plików APFS firmy Apple został zaprojektowany w celu przyspieszenia kopiowania plików z wykorzystaniem technologii, którą Apple nazwał Instant Cloning. Ale wygrana jest wygraną.

W testach Geekbench 4 CPU 13-calowy MacBook Pro uzyskał wynik 18 055 na teście wielordzeniowym, przewyższając 13-calowe maszyny firm takich jak Dell, HP, Asus i Microsoft. Ten wynik pokonuje wszystkie modele MacBooka Pro z 2017 roku i jest szybszy niż niektóre konfiguracje iMaca. 15-calowe modele MacBooka Pro z sześciordzeniowymi układami Intel 8 generacji pokażą jeszcze więcej imponujących prędkości.

Komputer MacBook Pro potrzebował 16:57 minut, aby transkodować klip wideo 4K do jakości 1080p z użyciem Handbrake, czyli szybciej niż większość konkurencyjnych maszyn i dwie i pół minuty szybciej niż 13-calowy MacBook Pro z 2017 roku. Nie wygrał on w Excelowej funkcji “wyszukaj pionowo” która dopasowała 65 000 nazw do odpowiadających adresów po 1 minucie i 16 sekundach, ale był konkurencyjny w stosunku do Dell XPS 13 i Asus Zenbook, jednocześnie pokonując Surface Book 2 i Huawei MateBook X Pro.

Jednym z obszarów, w którym MacBook Pro nie był w stanie mierzyć się z innymi maszynami o podobnej specyfikacji była wydajność GPU. 13-calowy MacBook Pro 2018 wykorzystuje procesor Intel Iris Plus Graphics 655 z 128 MB wbudowanej pamięci DRAM i nie mógł konkurować w teście grafiki Dirt 3, uzyskując jedynie 38,8 klatek na sekundę. Wszystkie testowane komputery z systemem Windows zapewniały znacznie lepszą wydajność.

Apple nawiązał współpracę z Blackmagic, oferując Blackmagic eGPU do gier i intensywnych zadań twórczych, ale urządzenie kosztuje równowartość 700 dolarów. Oferuje jednak superszybką wydajność dzięki wbudowanemu procesorowi graficznemu Radeon Pro 580.

Dodatkowe testy porównawcze i szczegóły dotyczące poszczególnych modeli MacBooków Pro 2018 pojawią się w ciągu kilku następnych dni, gdy zamówienia internetowe zaczną spływać do klientów, a sklepy detaliczne rozpoczną ich sprzedaż.

Nowe modele 2018 można kupić w sklepie internetowym Apple. Ceny 13-calowego urządzenia zaczynają się od 8999 złotych, a ceny modeli 15-calowych zaczynają się od 11999 złotych.© 2019 AppleWorld