Pierwsze zdjęcie procesora A10 dla iPhone'a 7 z datą produkcji z połowy lipca

Pierwsze zdjęcie procesora A10 dla iPhone’a 7 z datą produkcji z połowy lipca

A10

Na niecały miesiąc przed oczekiwaną premierą iPhone’a 7 i iPhone’a 7 Plus, chiński serwis GeekBar udostępnił na Weibo pierwsze zdjęcie prawdopodobnego chipa A10 nowej generacji przeznaczonego dla tych smartfonów. Liczba pinów wydaje się być zgodna z 64-bitowym interfejsem LPDDR4 mikroprocesora A9.

A10-chip

Choć zdjęcie można łatwo podrobić, to chipset znakowany jest kodem daty 1628, odpowiadającej produkcji w połowie lipca. Dodatkowo GeekBar prezentował w przeszłości dość dokładne zdjęcia komponentów z niepublikowanych produktów Apple, w tym wyświetlacz iPhone’a 6S i schematy pokazujące opcję pamięci 128GB w modelu iPhone’a 6.

To co jest na zdjęciu nie jest kompletnym układem A10 i mogą być warstwą RAMu, która jest umieszczona na górze chipa A10 jako jeden z elementów system-on-a-chip, a nie samym procesorem. Procesory Apple z serii A są zazwyczaj oznakowane na wszystkich czterech krawędziach co sugeruje, że ten chipset pochodzi z etapu produkcyjnego.

Podejrzewa się, że TSMC będzie jedynym dostawcą szybszych procesorów A10 dla Apple opartych na procesie WLP 16nm FinFET. Nowy procesor powinien przynieść poprawę wydajności iPhone’a 7 i iPhone’a 7 Plus. W ubiegłym roku chipy A9 w iPhone’ie 6S produkowane przez TSMC okazały mniej energochłonne od tych samych produkowanych przez Samsunga. Późniejsze badania wykazały jednak różnicę na poziomie 2-3% w “realnym ” użytkowaniu baterii. Samsung nie będzie prawdopodobnie dostawcą chipów A10.

Oczekuje się, że smartfony mają być zaprezentowane 7 września, a do sklepów trafić od 16 września.© 2018 AppleWorld