Pracownicy fabryki Foxconn zagrozili masowym samobójstwem

Pracownicy fabryki Foxconn zagrozili masowym samobójstwem

Published by in Mac on Styczeń 13th, 2012

To nie pierwszy raz, gdy wokół tajwańskiej firmy produkującej m.in. na potrzeby Apple, Intela, Motoroli czy Sony pojawiają się kontrowersje. Seria samobójstw w chińskich zakładach Foxconn w maju ubiegłego roku wstrząsnęła całym światem, a w lipcu doszło do kolejnej tragedii. Wygląda na to, że włodarze firmy nie zdążyli wyciągnąć właściwych wniosków, bo na początku nowego roku temat powraca.

2 stycznia trzystu (albo 150, w zależności od źródła) pracowników fabryki w chińskim mieście Wuhan zapowiedziało, że popełni zbiorowe samobójstwo, skacząc z dachu siedziby firmy, jeśli nie otrzymają podwyżek. Sprawa dotyczyła osób zajmujących się produkcją konsoli Xbox 360 i choć ich żądania nie zostały spełnione, merowi miasta udało się dzień później odwieść pracowników od swojego zamiaru.

Microsoft, do którego należy Xbox 360, postanowił przyjrzeć się incydentowi i przeprowadził w chińskim zakładzie produkcyjnym własne śledztwo. Gigant z Redmont dowiedział się, że protest nie miał związku ze złymi warunkami pracy, jak było to w maju ubiegłego roku, tylko został wywołany (poza kwestią podwyżek) przez zmiany w personelu oraz przyporządkowywanie zadań, na które nie zgadzali się pracownicy. Protest zakończył się tym, że z fabryki odeszło z odprawami 45 osób.

Tagi:


© 2018 AppleWorld