Praktyczne spojrzenie na iOS 9 i OS X 10.11 El Capitan

Praktyczne spojrzenie na iOS 9 i OS X 10.11 El Capitan

wielozadaniowość iOS 9

Podczas wczorajszej prezentacji otwierającej WWDC, Apple zaprezentował nową generację swoich systemów operacyjnych przeznaczonych dla urządzeń Mac i iOS, wprowadzając zarówno OS X 10.11 El Capitan jak i iOS 9. Po tym jak oba systemy już trafiły w ręce deweloperów pojawiły się pierwsze filmy pokazujące w praktyce działanie ich obu i dające spojrzenie na niektóre zmiany jakie Apple postanowił w nich wprowadzić.

W iOS 9 pojawi się kilka ulepszeń bazowych, które zwiększają żywotność baterii i zmniejszają ilość miejsca potrzebnego do przechowywania systemu operacyjnego co będzie na pewno ogromną korzyścią dla użytkowników urządzeń 16GB. Siri jest bardziej inteligentna, a cały system operacyjny został zaktualizowany o funkcje “proaktywne”, które mają pomóc w lepszym zarządzaniu życiem.

Przebudowany ekran wyszukiwania po lewej stronie ekranu głównego oferuje listę najczęściej używanych aplikacji, ulubionych kontaktów, polecanych restauracji czy ważnych wiadomości, a wszystko to dostępne na pierwszy rzut oka. Pojawiły się nowe funkcje w aplikacji Notatki, pojawiła nowa aplikacja News (niestety niedostępna w Polsce) oraz doczekaliśmy się w końcu wyczekiwanej funkcji wielozadaniowości na podzielonym ekranie iPada.

OS X 10.11 El Capitan został nazwany od nazwy góry w dolinie Yosemite, sygnalizując swoją pozycję jako aktualizacja, która buduje i poprawia funkcje wprowadzone w OS X Yosemite. El Capitan zawiera ulepszone funkcje zarządzania oknami z poprawionym widokiem wyświetlania dwóch okien na ekranie na raz, oraz posiada ulepszony mechanizm wyszukiwania Spotlight z obsługą języka naturalnego i aktualizacje do aplikacji, takich jak Notatki czy Mapy.

Safari zyskał funkcje, takie jak przypinanie kart i przycisk wyciszania, dzięki któremu można wyciszyć dźwięk z dowolnej karty. Mail obsługuje nowe gesty i inteligentne sugestie. Co najważniejsze, El Capitan poprawia wydajność systemu, dzięki czemu wiele zadań na komputerze Mac będzie szybsze niż wcześniej. Zawiera również poprawę wydajności grafiki dzięki bibliotekom Metal.

El Capitan i iOS 9 dostępne są obecnie w wersjach testowych dla zarejestrowanych deweloperów, a Apple planuje dostarczenie ich w wersji beta dla publicznych testerów w lipcu. Oficjalne oddanie obu aktualizacji oprogramowania nastąpi jesienią.© 2018 AppleWorld