Thule Atmos X5 - obudowa toporna ale naprawdę odporna [Recenzja]

Thule Atmos X5 – obudowa toporna ale naprawdę odporna [Recenzja]

IMG_0113 (1)

Firma Thule większości z nas kojarzy się z wysokiej jakości dachowymi bagażnikami do samochodów. Jednak od jakiegoś czasu, jakość ta została też wdrożona do akcesoriów dla iPhone’a. Seria Atmos ma już całą rzeszę swoich użytkowników, a jej kolejna wersja w postaci X5 trafiła niedawno na rynek oraz w moje ręce. 

Atmos X5 to obudowa przeznaczona dla iPhone’a 6/6S. Wizualnie nie różni się wiele od poprzedniej wersji, ale najważniejsza w niej nowość to fakt, że X5 dodaje nam wodoszczelność iPhone’a. Ale od początku. Thule Atmos X5 dostarczane jest w podobnym pudełku, co poprzednie wersje etui. Po otwarciu przedniej pokrywy możemy już zobaczyć zawartość zestawu poprzez plastikową folię. W opakowaniu znajdziemy dwuczęściowe etui, ściereczkę z mikrofibry oraz papierową instrukcję. Po wyjęciu zawartości, pierwsze co rzuca się w oczy kiedy weźmiemy obudowę do ręki, to jej rozmiar. A jest on naprawdę spory. Atmos X5 według mnie nie nadaje się do stałego, codziennego użytku. Został on stworzony dla ludzi żyjących aktywnie, lub tych którzy tej aktywności regularnie doświadczają. Sprawdzi się on podczas wyjazdu na narty, spływ kajakowy, podczas wspinaczki, na kempingu lub u ludzi pracujących w ciężkich warunkach jak np. na budowie.

Thule Atmos X5

Założenie obudowy na iPhone’a jest proste, szybkie i łatwe i wymaga od użytkownika włożenia telefonu w obudowę, przyłożenie do niego przedniej ścianki i złączenie czterech zatrzasków, które utrzymują obudowę w całości. Obudowa posiada szczegółową instrukcję, jak to wszystko poskładać aby w pełni spełniało swoje zadanie zabezpieczenia telefonu. Zdjęcie obudowy z iPhone’a 6S było już nieco trudniejsze, głównie ze względu na dość sztywny plastik obudowy z którego musimy wyciągnąć jednak dość cienkiego iPhone’a.

Materiały obudowy są bardzo wytrzymałe i idealnie wykończone. Tylna, główna część obudowy posiada zabezpieczenia la wszystkich przycisków, oraz gumowe nakładki na port ładowania i słuchawek. Przednia, zabezpiecza czytnik Touch ID, głośnik i kamerę FaceTime HD. Wnętrze X5 wyposażone jest w amortyzowane narożniki do ochrony przed upadkiem z wysokości dwóch metrów. To pomysł opatentowany przez Thule. Ponadto obudowa jest wykonana z materiału dwuskładnikowego, który sprawia, że bardzo dobrze pochłania wstrząsy. To wszystko jednak sprawia, że iPhone 6/6S robi się zdecydowanie większy, no ale coś za coś.

IMG_0111

Thule Atos X5

Thule twierdzi, że X5 spełnia wymagania wodoszczelności IP68 i pyłoszczelności – które to wymagają specjalnych standardów. Twierdzi także, że telefon w obudowie może upaść z wysokości 6 ½ stóp bez uszkodzenia telefonu. Przedni panel zabezpiecza też do 5 razy bardziej ekran iPhone’a przez pęknięciem i uszkodzeniem.

IMG_0116

IMG_0118

IMG_0120 (1)

Niestety. Są też minusy. Obudowa utrudnia obsługę przycisków bocznych telefonu. Obsługa przycisków głośności działa jeszcze bez problemu, ale już do wyciszenia telefonu musimy użyć nieco więcej siły. Przód ochronny na ekranie niestety nieco zmniejsza jego czułość. Przesuwanie ekranów jest jeszcze znośne, ale pisanie na ekranie staje się już nieco uciążliwe. To samo tyczy się zabezpieczonego Touch ID, który znacznie ciężej rozpoznaje nasze odciski. Jak we wszystkich tego typu obudowach problemem jest także rozchodzenie dźwięku. Niestety szczelna obudowa Atmos X5 tłumi go, przez co traci on na jakości. To samo tyczy się mikrofonu. Jednak z tego co wiem, kwestia ta w modelu X5 i tak została znacznie poprawiona w porównaniu do poprzednich modeli tej obudowy.

IMG_0122

IMG_0121 (1)

Podsumowując, Thule Atmos X5 dla iPhone’a 6/6S to obudowa wodoodporna, pyłoszczelna się i odporna na upadki. Wszystko to dzięki użytym w niej materiałom oraz specjalnym patentom Thule. Obudowa dobrze trzyma się w ręce, ma nowoczesny i sportowy design, który zadowoli aktywnych użytkowników iPhone’a. Na plus zasługuje fakt, że do ładowania czy korzystania ze słuchawek nie będziecie potrzebować żadnych dodatkowych adapterów czy przejściówek. To niby szczegół, ale dla wielu bardzo cenny. Zmniejszenie czułości ekranu może niepokoić niektórych użytkowników, ale jeśli porównamy to z poziomem ochrony jaki otrzymujemy to fakt ten zdecydowanie przechyli szalę na korzyść Thule. Ogólnie rzecz biorąc, Atmos X5 ma szansę na koronę w świecie ekstremalnych obudów dla iPhone’a.

Obudowa jest dostępna m.in w sklepie Zolti.pl i możecie ją kupić tu.© 2018 AppleWorld
Loading...