Wielka rzecz, większy rozmiar i wyższe ceny

Wielka rzecz, większy rozmiar i wyższe ceny…[UPDATE] nie tylko w Polsce

Podwyżka Apple

Oprócz wielu pozytywnych nowości jakie wniosła dzisiejsza konferencja Apple, firma zupełnie niespodziewanie wykorzystała moment zamknięcia sklepu na podwyższenie cen wielu swoich produktów.

Nie wiadomo do końca co spowodowało taki skok cen. Podwyżką zostały objęte iPhone’y i komputery Mac i nawet ta hucznie zapowiadana dziś obniżka ceny Apple TV nagle nie okazała się tak znacząca jak można by oczekiwać.

Jak miłym zaskoczeniem (no może i odrobiną złości) było widzieć podczas ostatniej aktualizacji MacBooków Pro, że ich cena jest niższa niż modeli poprzednich. Jak miło było widzieć w czerwcu ubiegłego roku jak spadają ceny nowych iMac’ów, które też były zaktualizowane. Co zatem stało się tym razem?

Mogę zrozumieć, że dolar nieco podrożał. Euro też poszło nieco w górę. Zgoda. Ale te różnice kursów są na tyle niewielkie, że ciężko mi zrozumieć skok cen na niektórych komputerach o ponad 1000 zł.

A tak to wygląda na przykładzie iPhone’a 6:

  • iPhone 6 16GB – przed podwyżką 2 949zł, po 3 199 zł
  • iPhone 6 64GB – przed podwyżką 3 399zł, po 3 699 zł
  • iPhone 6 128GB – przed podwyżką 3 849zł, po 4 199 zł

Znacznie gorzej wygląda to już na 15-calowych komputerach MacBook Pro Retina. Tam ceny poszybowały znacznie wyżej. I tak:

  • MacBook Pro Retina 2,2GHz  – przed podwyżką 8 299zł, po 9 499zł
  • MacBook Pro Retina 2,5GHz  – przed podwyżką 10 499zł, po 11 999zł

Nie przytaczam już cen modeli zaktualizowanych, bo niby można by powiedzieć, że to koszt aktualizacji. Podałem ceny urządzeń, których parametry nie zmieniły się. Szkoda tylko że kosztujący 99 dolarów Apple TV potaniał tylko o 50 złotych skoro podano że cena spadła o 30 dolarów. Z prostej matematyki wynika, że urządzenie kosztujące do tej pory 399 zł przy cenie w USA 99 dolarów, po obniżce powinno kosztować 279 złotych, a nie 349 złotych.

Zatem wniosek jest jeden. Jeśli ktoś z Was nosił się z zamiarem kupna nowego sprzętu to nie ma co zwlekać  tylko przeglądać szybko sklepy internetowe zanim wszyscy wprowadzą nowe ceny.

I pozostaje tylko pytanie. Apple, why?

[UPADATE] Podwyżki cen kilku produktów pojawiły się także w wielu innych krajach. Produkty Apple jak iPhone, iPad, iPod touch, MacBook Air, MacBook Pro i Thunderbolt Display są teraz droższe także w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Francji, Danii, Szwecji, Finlandii, Portugalii i wielu innych krajach. Apple tłumaczy podwyżkę kursem mocną zwyżką kursu dolara.© 2018 AppleWorld