"Złamane obietnice Apple" - dokument BBC prezentujący ciężkie warunki pracy w chińskich fabrykach

“Złamane obietnice Apple” – dokument BBC prezentujący ciężkie warunki pracy w chińskich fabrykach Apple

Pegatron BBC złamane obietnice Apple

Stacja BBC wyemitowała swój własny dokument zatytułowany “Złamane obietnice Apple” prezentujący i wyjaśniający kwestie traktowania pracowników w chińskich fabrykach, które montują produkty Apple. Dokument stwierdza, że obietnice firmy Apple mające na celu ochronę pracowników fabryki rutynowo są łamane.

Podczas wizyty w fabryce Pegatron, reporter BBC stwierdził, że pracownicy w fabrykach są zmuszani do pracy w nadgodzinach przy montażu urządzeń Apple, ale poza tym notorycznie dochodzi do wielu innych naruszeń czy to z kartami identyfikacyjnymi, internatami w których mieszkają, spotkaniami roboczymi i problemem młodocianych pracowników.

Obraz pokazuje wyczerpanych pracowników zasypiających podczas swoich długich, 12-godzinnych zmian. Jeden z nich musiał pracować 18 dni non stop pomimo wielokrotnych próśb o dzień wolny. Inny z kolei, który pracował po 16 godzin na jednej zmianie, powiedział: “Za każdym razem, kiedy wracam do internatu nie mogę się nawet ruszyć. Nawet jeśli jestem głodny, nie chce mi się wstać aby coś zjeść. Po prostu chcę leżeć i odpoczywać. A w nocy nie jestem w stanie spać ze względu na stres.”

Apple zdecydowanie nie zgadza się z prezentowanymi wnioskami stwierdzając: “Jesteśmy świadomi, że żadna inna firma nie robi tyle co Apple, aby zapewnić sprawiedliwe i bezpieczne warunki pracy. Współpracujemy z dostawcami w celu wypełnienia luk i widzimy ciągłą i znaczną poprawę, choć wiemy, że nasza praca nigdy się nie skończy. ”

Choć film naocznie pokazuje wiele nieprawidłowości w fabrykach montażowych Apple to zastanawiam się ile jest w tym wszystkim winy samej firmy. Choć fabryki te montują urządzenia przede wszystkim dla niej to posiadają jednak swoich własnych zarządców i są osobnymi jednostkami niezależnymi od Apple. Nie chce oczywiście nikogo bronić, bo problem bez wątpienia istnieje, jednak może on leżeć (i na pewno leży) nie tylko w firmach składających urządzenia z jabłkiem.

Całość filmu możecie obejrzeć poniżej, gdyż nie wiadomo jak długo BBC pozwoli na jego pobyt na YouTube.© 2018 AppleWorld
Loading...